Siodło ujeżdżeniowe – czym różni się od wszechstronnego? Sprawdzamy!

Jazda konno z zewnątrz wygląda bardzo efektownie, zwłaszcza gdy wybierzemy się na zawody jeździeckie. Na widowni jednak nie zawsze są osoby zaznajomione z tą dyscypliną i tym samym nie zdają sobie sprawy, jak dużą rolę odgrywają poszczególne elementy wyposażenia. Mowa tu między innymi o siodle, które wbrew pozorom nie zawsze jest takie samo.

Siodło ujeżdżeniowe – podstawowe informacje

Siodło ujeżdżeniowe posiada specjalną budowę, która jest zoptymalizowana pod kątem jazdy ujeżdżeniowej. Mówimy tutaj o konkurencji jeździeckiej, w której jeździec i koń wykonują serię wcześniej ustalonych ruchów (figur). Wszystko to odbywa się na czworokątnej arenie nazywanej czworobokiem. Podczas zawodów liczy się precyzja poprzedzona godzinami ćwiczeń. By wziąć udział w turnieju, należy spełniać także wymagania techniczne i tu właśnie mowa o odpowiednim siodle.

Siodło ujeżdżeniowe a wszechstronne

No dobrze, to teraz pora na konkrety. Siodło ujeżdżeniowe dostępne między innymi w sklepie https://konik.com.pl/siodla-dresazowe już na pierwszy rzut oka różni się od wszechstronnego. A czym dokładnie? Przede wszystkim posiada głębsze siedzisko, wyższy łęk przedni i tylny. Dzięki temu jeździec siedzi stabilniej i jest bliżej konia. Tym samym zdecydowanie lepiej go czuje, co ma przełożenie na precyzję jazdy. Dłuższe, prawie że pionowo ustawione tybinki umożliwiają komfortową jazdę na długich strzemionach przy jednoczesnym pozostawieniu zwierzęciu swobody ruchu łopatek. Co jeszcze wyróżnia siodło ujeżdżeniowe? Są to klocki przednie, które są większe i wyżej usytuowane w porównaniu z siodłem wszechstronnym. Z kolei klocki tylne z reguły są bardzo małe, a zdarza się również, że wcale ich nie ma. Warto uwagi są tu jeszcze przystuły, które w siodle ujeżdżeniowym są o wiele dłuższe. Tym samym przypięty do nich krótki popręg ujeżdżeniowy znajduje się w całości poza siodłem. Ten zabieg pozwala jeźdźcowi trzymać nogę maksymalnie blisko konia. Na koniec zamki do puślisk, które zazwyczaj położone są głębiej niż w siodle wszechstronnym. Co to oznacza? Dzięki nim jeździec nie odczuwa ich obecności pod udami. Zwiększa się więc jego komfort jazdy.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *